Hádzaná

Najpredávanejšie produkty

Hádzaná

Hádzaná

Tento šport je veľmi obľúbený a rozšírený šport nie len mužov a žien ale aj u detí po celom svete. Hádzaná je tímová a loptová hra, ktorá sa skladá z dvanástich hráčov, pričom na hracej ploche sa nachádza sedem hráčov a  jeden z nich je brankár. Hádzaná má dva polčasy a medzi mini majú hráči prestávku len 10 minút. Je to šport, ktorý sa môže zdať na prvý pohľad ľahký, keďže si tam hráči hádžu a odrážajú loptu tak, aby ju hodili do súperovej brány. No pravda je iná. Hádzaná je veľmi fyzicky náročný šport, keďže hráči sú v neustálom pohybe približne 2x po 30 minút. Samozrejme že tento čas neplatí pre deti, ktoré sa tomuto športu venujú. Takže ľudia čo venujú tomuto športu majú výbornú kondíciu a sú veľmi fyzicky zdatný.

Hádzanári pri nástupe na zápas majú oblečené dresy v rovnakej farbe, avšak sa musia viditeľne odlišovať od súperov. Ďalej musia mať hráči na nohách obutú športovú obuv. Samozrejme že pri hádzanej nesmie chýbať ani lopta.

Hádzanárska lopta

Lopta na hádzanú musí byť podľa pravidiel guľatá a vyrobená buď z kože alebo syntetického materiálu. Ďalej nesmie mať hádzanárska lopta lesklý ani hladký vonkajší materiál.  Hádzanárska lopta môže byť v troch rôznych rozmeroch. A to:

50 – 52cm a s hmotnosťou 290 – 330g – táto lopta je vhodná pre žiačky vo veku 8 – 14rokov a pre žiakov vo veku 8 – 12 rokov. Toto je veľkosť lopty IHF 1.

54 – 56cm s hmotnosťou 325 – 375g – túto loptu používajú ženy a dorastenky vo veku nad 14 rokov a žiaci vo veku 12 – 16 rokov. Toto je veľkosť IHF 2.

58 – 60cm s hmotnosťou 425 – 475g – táto lopta je najvhodnejšia pre mužov a dorastencov vo veku nad 16 rokov.

V našej ponuke môžete nájsť lopty od dodávateľa SPOKEY v rozmeroch 54 – 56cm a 58 – 60cm.

Hádzanárske dresy

Dresy na hádzanú sú veľmi podstatné. Ak hráč nemá na sebe dres, tak sa nesmie zúčastniť hry. Hráčsky a brankársky dres je odlišný. Hráči majú na sebe oblečene tričká s krátkym rukávom a kraťasy. Pričom brankár ma na sebe oblečené tričko s dlhým rukávom a dlhé nohavice. Dresy na hádzanú môžu mať akúkoľvek farbu, avšak podmienkou je aby mal celý tím rovnakú farbu dresov a odlišnú od súpera, až na brankára. Ten musí byť farebne odlišný ako aj od hráčov tak aj od súperovho brankára. Na tričkách ktoré majú všetci hráči oblečené sa nachádza aj  vpredu aj zozadu číslo hráča. Každý hráč v jednom tíme ma iné číslo. Čísla na drese  vpredu musí byť veľké najmenej 10cm a číslo zozadu najmenej 20cm. Farba týchto čísel musí byť tiež zreteľne odlišná od farby dresu. Každé družstvo má aj svojho kapitána. Kapitán musí byť označený páskou na ramene ktorá musí byť 4cm široká.

Obuv

Hráči sú povinný nosiť na zápas len športovú obuv. Ak ju nemajú, tak sa nesmú zúčastniť zápasu.