Prvé topánky

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Od 16.3.2020 do odvolania je naša predajňa ZATVORENÁ


 
 
 
 
 
Úvod > Prvé topánky
 
 
 

Prvé topánky pre dieťa

Vaše bábätko začalo štvornožkovať, plaziť sa, či sa stavať alebo urobilo prvé krôčky. Aké topánočky mu máme vybrať a na čo si máme dávať pozor pri starostlivosti o detskú nohu.

Starostlivosť o detské nohy

Rovnaká zásada platí nohy Vášho dieťaťa ako i na zuby - starať sa o ne správne od začiatku a predídete neskorším problémom v živote.
"Odhaduje sa, že človek prejde 115.000 míľ (približne 185 tis kilometrov) v živote - to je 8 -10 tisíc krokov za deň. „ A 90 percent detí má problémy s nohami, ale máte len mať jeden pár nôh, takže sa o ne starajte od prvého dňa, " hovorí Dr Charlotte Hawkins, špecialista na detské nohy, ich vývoj a poruchy so sídlom v Londýne.

Ako sa rozvíjajú nohy vášho dieťaťa

Pri narodení má vaše dieťa iba 22 z plných 26 kostí v nohách a zostávajúce sa pomaly vyvíjajú počas celého detstva, pričom celý proces končí približne v 16 až 18 rokoch života. Prvých niekoľko rokov je veľmi dôležitých, pretože kosti na nohách Vášho dieťaťa sú tvorené z mäkkej, poddajnej chrupavky. "Noha dieťaťa obsahuje viac mäsa a chrupavky, ako skutočné kosti, preto je krehkejšia a poddajná," hovorí Dr Hawkins.

Starostlivosť o nohy dieťaťa

Je dôležité, aby ste sa ubezpečili, že oblečenie, ponožky, mäkké topánočky a oblečenie na spánok, ktoré dávate dieťatku, sú voľné a netlačia nohy a prsty, ale dávajú im ľahko priestor pre voľný pohyb. Tesné nočné oblečenie môže spôsobiť viacero poškodení detskej nožičky, preto Dr. Hawkins odporúča používať ponožky a nie dupačky alebo polodupačky na noc.

Je tiež dôležité kontrolovať nohy Vášho bábätka či batoľaťa pravidelne, či na nich nie sú neviditeľné poškodenia, ako napr. pľuzgiere. A uistite sa, že nohy vášho dieťaťa sú čisté a suché za všetkých okolností. "Detská noha sa potí dvakrát viac ako noha dospelého, preto používajte iba ponožky a topánky vyrobené z priedušného, savého materiálu," hovorí Dr Hawkins.

V skutočnosti, je to dobrý nápad, aby nejaký čas každý deň bolo vaše dieťatko bosé, takže môže precvičovať svoje nohy a prsty. Urobte hru z toho, šteklite svojho dieťaťa na nohách, aby ste ho povzbudili ohnúť a roztiahnuť svaly na nohách.

Chôdza a prvé topánky

Dieťa, ktoré práve začalo chodiť prejde až 176 krokov za minútu! Odborníci hovoria, že čím dlhšie dieťa chodí bez topánok, tým lepšie, pretože to umožní jeho nohám sa prirodzene vyvíjať. Iste, keď sa vaše batoľa začne učiť chodiť doma, nechajte ho chodiť bosé, ak je podlaha čistá a bezpečná, pretože to umožňuje rozvíjať nohy a posilňovať bez obmedzenia.

Akonáhle vaše dieťa urobí pár krokov s istotou a môže začať chodiť vonku, po nerovnom povrchu, chráňte nohy prvými topánky z pružných, ľahkých a prírodných materiálov, ako je mäkká koža, s pružnou podrážkou a protišmykovou úpravou.

Topánky pre deti sa majú kontrolovať každých šesť až osem týždňov, keďže detské nohy priemerne narastú o dve plné veľkosti ročne, až do veku štyroch či piatich rokov. Nechajte priestor minimálne 1,8 cm medzi koncom najdlhšieho prsta vášho dieťaťa a koncom jeho topánky.
Detské nohy rastú rýchlejšie na jar a v lete a niekedy v zime takmer vôbec.

V našom e-shope môžete zakúpiť topánky, ktoré spĺňajú odporúčania odborníkov, značky Starchild, Pediped i Liliputi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia