Výbavička pre bábätko - čo by ste nemali zabudnúť

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Od 16.3.2020 do odvolania je naša predajňa ZATVORENÁ


 
 
 
 
 
Úvod > Blog > Výbavička pre bábätko - čo by ste nemali zabudnúť
 
 
 

Výbavička pre bábätko - čo by ste nemali zabudnúť

 

Už počas tehotenstva sa nastávajúci rodičia pripravujú na príchod nového člena rodiny, niekedy i viacerých naraz.

Čo všetko mám kúpiť? Koľko kusov? Kedy objednávať?

Možno máte predstavu, čo všetko potrebujete, no určite sa nájde i niečo, na čo ste pozabudli. Preto sme pre Vás pripravili zoznam aj s radami, aby ste sa vedeli zorientovať . Niektoré veci je potrebné zabezpečiť ešte pred pôrodom, iné je možné postupne dokupovať.


 

Ak si vyberiete výbavičku pre Vaše bábätko na www.market24.sk v minimálnej hodnote 600 EUR – získate extra zľavu na Váš nákup až vo výške 30 EUR. Jednoducho pri platbe vpíšte do kolónky zľavový kupón kód VYBAVICKA a celková suma sa zníži o 30 EUR. Podmienkou uplatnenia zľavy je min. hodnota nákupu 600 EUR a min. 3 výrobky.
Samozrejmosťou pri tejto objednávke je doručenie kuriérom zdarma.

 

 

Oblečenie

Oblečenie je možné kupovať tak v neutrálnych farbách (zelená, hnedá, krémová, žltá, biela a pod) ako i v typických farbách pre každé pohlavie (ružová či modrá).

Veľkosti sú označované rôzne:
 

Podľa mesiacov
o Early Baby (Tiny Baby)
o New Baby
o 0-3 mesiacov
o 3-6 mesiacov
o 6-9 mesiacov
o 9-12 mesiacov

Podľa centimetrov
o 44 cm
o 50 cm
o 56 cm
o 62 cm
o 68 cm
o 74 cm

Podľa kilogramov
o do 3,5 kg
o do 4,5 kg
o do 6,5 kg
o do 8 kg

Kombinácia vyššie uvedených

Označovanie mesiacov je orientačné, dokonca i veľkosti v centimetroch nie sú u každého výrobcu rovnaké.

Priemerná veľkosť novorodenca na Slovensku je cca 50 cm a 3,5 kg. Ale ak sa Vám dieťatko narodí predčasne, i veľkosť 50 bude veľká a využije ju o niečo dlhšie, ako dieťatko, ktoré sa narodí s mierami 55 cm a 4 kg.
Preto odporúčame kupovať veľkosť 50 len vo veľmi malom množstve, najlepšie začať s veľkosťou 56.

Oblečenie, ktoré je vhodné mať pripravené ešte pred pôrodom. Niektoré položky sú sezónne, teda napr. zimný overal nekupujte dieťatku narodenému v letných mesiacoch. Kým bude zima, dieťatko vyrastie a budete mať dostatok času i takýto sezónny kus oblečenia dokúpiť.

Body s krátkym rukávom – 5 kusov

Body s dlhým rukávom – 5 kusov

Dupačky / pyžamko – 6 kusov

Na zimu hrubšia čiapočka, v lete a na jar bavlnená – 1 kus

Zimný overal, ideálne ak má aj rukavičky – 1 kus

Ponožky – 5 kusov

Tepláčky , polodupačky (tepláčky so zašitou ponožkou) – 3 kusy

Svetrík / mikinka – 1 kus

Nohavice „na von“ – 2 kusy (pre dievčatko môžu byť aj šaty či suknička)

Rukavičky proti poškriabaniu – 1 kus (je na vás, či sa rozhodnete ich dieťatku dať – mnohí odborníci sú toho názoru, že sa dieťatko má spoznávať a ak má ručičky v rukavičkách, nie je mu to dostatočne umožnené)). Ako kompromis a vhodné riešenie sú tričká či dupačky s všitými rukavičkami, ktoré môžete i nemusíte využiť.

Časom sami uvidíte, ktorý typ oblečenia Vám vyhovuje a ďalšie veľkosti budete už podľa toho kupovať.

 

 

 

Každodenné používanie, hygiena, kúpanie a prebaľovanie

Je veľa výrobkov, ktoré budete používať každý deň, preto je dôležité ich mať vždy po ruke.

Detská deka – 1x (prikrývať môžete dieťatko doma v postieľke, či kočíku s ňou)

Perinka či zavinovačka – 1x (z viacerých zdrojov sa dozviete, že máte mať zakúpené 2 či 3 kusy, podľa mňa je dostatočný počet 1, proti grckaniu sa vystiela perinka plienočkou a teda nie je ju potrebné často prať)

Plienky – či už jednorazové alebo bavlnené (zvážte si, či máte dostatok času na ekologické bavlnené plienky –je potrebné ich prať i žehliť; jednorazové môžu niektorým deťom zasa spôsobiť začervenanie pokožky i alergiu – preto je lepšie kúpiť jedno balenie jednej značky a až keď sa osvedčí, kupovať ďalšie balíky). Jednorazové plienky sú vo veľkosti 1 pre novorodencov (2-5 kg), neskôr je to číslo 2 (3-6 kg). Váhy sú orientačné, pretože dieťatko môže byť dlhšie a chudšie a tak mu stačí na vyššiu váhu aj nižšie číslo plienočky, naopak, ak je dieťatko menšie a pribratejšie, siahnete na vyššie číslo o niečo skôr.

A znova plienky – bavlnené – i keď sa rozhodnete pre jednorazové plienky, je dobré mať zakúpené i látkové plienky, ktoré sa využívajú na odgrgávanie, pod hlavičku, na hraciu deku a pod. Počítajte aspoň s 15timi kusmi.

Lieh na čistenie pupčeka – 1x

Mastička proti vetrom – možné zakúpiť neskôr, uvidíte, či má Vaše dieťatko tento problém

Odsávačka hlienov – 1x (pripojiteľná na vysávač napr.)

Teplomer – digitálny či elektronický 1x

Zaoblené nožničky na strihanie nechtíkov – 1x (nechtíky budete strihať pravidelne, prvý krát asi po 4 týždňoch od narodenia dieťatka)

Podbradník – 3x

Poštolky – dnes sa už automaticky deti neviažu naširoko, až podľa kontroly ortopéda, takže poštolky odporúčame zakúpiť, až keď to navrhne lekár

Vatové tyčinky – 2 balíčky

Vlhčené obrúsky – 2 balíčky (aj tu ako pri plienkach je dobré vyskúšať jeden balíček, či dieťatku vyhovuje)

Detské mydlo – 1x

Jednorazové podložky na prebaľovanie – 10x

Kefka na vlásky – 1x

Krém proti zapareninám – 1x

Osuška – 2x

Handričky (chňapky) na umývanie – 3x

Prebaľovací pult a prebaľovacia mäkká podložka na pult – obe 1x

Vanička či vedierko, lehátko do vane a vaničky, teplomer do vody

 

 

Detská izbička

Keď plánujete výbavičku pre Vaše dieťatko, určite jedna z prvých vecí je, ako bude vyzerať detská izbička. Mala by byť útulná no i praktická.
 

Detskú izbičku odporúčame kompletne pripraviť už pred pôrodom, najneskôr do 36teho týždňa tehotenstva, kvôli prípadným možným komplikáciám na záver tretieho trimestra a aby ste sa zbytočne nestresovali.

Postieľka – štandardný rozmer je 120 x 60 cm,ale je možné zakúpiť i 140 x 70 cm. Väčšia postieľka je využiteľná dlhšie, nakoľko sa z nej dá urobiť posteľ pre dieťatko (bez mreží).

Matrac – na trhu je niekoľko druhov matracov, rozlišujú sa v zložení a hrúbke. Ak sa rozhodnete pre monitor dychu, matrac nesmie mať viac ako 10 cm.

Posteľná bielizeň – na začiatku budete potrebovať len tzv. hniezdo, nakoľko vankúš sa neodporúča používať až do 2 rokov.

 

 

Plachta (prestieradlo) – praktická je naťahovacia, froté či bavlená, dlhšie využijete nepremokavú pre obdobie, keď bude dieťatko väčšie.

Baldachýn – ako ozdoba na postieľku – nie je nevyhnutné ho mať, je to skôr doplnok, ktorý okrášli izbičku.

Spací vak – využijete neskôr (cca od 3tieho mesiaca) – ak dovtedy používate zavinovačku či perinku. Spacie vaky sú rozdelené

  1. podľa veku (dĺžky dieťatka)
  • 0-6 mesiacov
  • 6-18 mesiacov
  • 18-36 mesiacov
  • 3-6 rokov
  1. podľa hrúbky (tzv. tog)
  • 0,5 tog (letný pre extrémne teplé počasie)
  • 1.0 tog (letný)
  • 2,5 tog (celoročný)

Ak sa rozhodnete zakúpiť spací vak, odporúčame zakúpiť v dvoch hrúbkach a podľa teploty v izbe alebo počasiu vonku zvolíte vhodný vak na spánok.

Monitor dychu

Kolotoč na postieľku a rôzne hračky

 

 

Kŕmenie a dojčenie

 

Dojčenie je tým najlepším spôsobom výživy Vášho bábätka.
I keď budete dojčiť, niektoré výrobky z nižšie uvedeného zoznamu budete využívať i vy.

Nie vždy je však mamičke umožnené dojčenie (či už zo zdravotných dôvodov, alebo nízkej pôrodnej váhe bábätka), prípadne sa sama môžete rozhodnúť, že nechcete dojčiť.

Čo všetko budete potrebovať na zasýtenie Vášho bábätka:

Fľašky – na začiatok 125 ml a cumlík 1. Od druhého mesiaca cumlík 2. Postačia Vám dve fľašky na začiatok.

Ohrievač na mlieko a detskú stravu – nikdy neohrievajte mliečko v mikrovlnnej rúre, ideálny pomocník je ohrievač.

 

 

 

Ak dojčíte – odsávačka mlieka – na trhu existujú manuálne a elektronické. Manuálne sú skôr vhodné na príležitostné odsávanie, ak budete odsávať častejšie (napr. budete odsávať a dieťatko kŕmiť z fľašky) – ideálna je elektronická odsávačka.

Pomocníkom určite je vankúš na dojčenie – ktorý môžete využívať už počas tehotenstva na spanie.

Dojčiace mamičky potrebujú i absorbčné vložky do podprsenky (jednorazové alebo bavlnené, ktoré je možné prať), prípadne mušle a zberače materského mlieka.

Ak kŕmite dieťatko z fľašky, je potrebné ju sterilizovať minimálne do 6tich mesiacov dieťatka. Sterilizovať je možné vyváraním fľašiek, alebo použitím sterilizátora (elektrický či do mikrovlnnej rúry).

 

 

Prechádzky a cestovanie

 

Kočík i autosedačka sú nevyhnutnou súčasťou detskej výbavičky.

Je len na Vás, aký druh kočíka zakúpite. Určite je dôležité vedieť, ako a kde budete kočík využívať. Ak plánujete chodiť na dlhšie prechádzky, napr. aj do lesa, prípadne máte zimné bábätko, odporúčame kočík s veľkými nafukovacími kolieskami. Ak kočík chcete využívať len na prechádzky po meste, je vhodný aj kočík s malými kolieskami.

Autosedačkatzv. vajíčko – je určená na bezpečné cestovanie s dieťatkom v aute. Je vždy otočená proti smeru jazdy, či už na prednom alebo zadnom sedadle. Ak je umiestnená vpredu, je nevyhnutné vypnúť Airbag.

K dispozícii sú sety kočíka a autosedačky ako i doplnkov ku kočíku v rovnakej farbe, alebo môžete si vybrať kočík jednej značky a autosedačku inej značky, či už v podobných alebo úplne rozlišných farbách. Nezabúdajte, že okrem kočíka a autosedačky budete na prechádzky potrebovať:

Fusak (do kočíka i autosedačky). Fusak do kočíka sa využíva tak v pevnej vaničke, prenosnej taške, ako i neskôr v športovej časti, preto myslite na to už pri kupovaní, že ho využijete na dlhšie obdobie.

 

Prebaľovacia taška – pripevniteľná na kočík. Zmestia sa tam potreby pre Vaše dieťatko (plienočky, fľaška, náhradné oblečenie, vlhčené obrúsky). Prebaľovacie tašky sú veľmi praktické a mnohé sú i pekným módnym doplnkom.

Pršiplášť, slnečník, sieťka proti hmyzu – niekedy sú súčasťou základnej výbavy kočíky, inokedy je potrebné ich dokúpiť.

 

A ešte čosi...

Pri kúpe výbavičky pre Vaše bábätko (bábätká) nezabudnite na ďalšie výrobky. Niektoré využijete len príležitostne, iné každý deň.

Baby alarm (vysielačky) – strážcovia detí. Nemusíte stále byť pri vašom dieťatku, s baby alarmom budete počuť, ak sa zobudí, začne plakať. Na trhu sú analógové, digitálne aj s videom, s mnohými prídavnými funkciami (ako napr. svetlo, púšťanie uspávaniek, meranie teploty miestnosti a pod)

Cestovná postieľka – nie je potrebné ju kupovať hneď pri narodení, no je dobré myslieť na to, že ak sa rozhodnete s dieťatkom cestovať, je dobré ju mať k dispozícii. Cestovnú postieľku využijete do 15 kg dieťatka, cca do 3-4 rokov.

Polohovateľné kresielko, hracie deky – využijete od prvých mesiacov a uvidíte, aké pokroky robí Vaše dieťatko, keď začne vnímať hračky, udierať či chytať ich. A vy budete mať čas na oddych, pokiaľ sa Vaše dieťatko bude hrať. Kresielka bývajú do 9, 11 ale i 18 kg, preto sa rozhodujte nielen podľa dizajnu, ale aj ako dlho ho plánujete využívať.

Cumlíky - Je len na Vás, či sa rozhodnete používať cumlík. Ak dieťa dojčíte, cumlíky sa neodporúčajú, ale mnoho mamičiek má skúsenosti, že aj dojčené deti je možné naučiť na cumlík. Cumlíky sú buď silikónové alebo kaučukové, rozdelené podľa veku dieťaťa. Nekupujte na začiatku veľa cumlíkov, je lepšie vyskúšať, ktorý typ Vášmu dieťatku bude vyhovovať.

Hračky - hračky vyberajte podľa odporúčaného veku dieťatka.

 

 
avatar

čo sa týka tej detskej fľaštičky, tak určite by som rada upozornila na NUK fľaštičku (: my sme spokojní nadmieru s First Choice Plus

...
avatar

do tej detskej izby by som doplnila na hranie parklon podložku, ktorá je super na údržbu kedy ju stačí vystriekať a je bez roztočov, nečistôt takže prostredie vhodné aj pre malého astmatika či atopika...je mäkká a odolná takže vhodná na prvé kroky a padanie na zadok a tiež na hranie až do minimálne piatich rokov

...

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia