Prvé topánky pre dieťa - na čo si musíte dať pozor

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Otváracie hodiny: Po - Pia: 10:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00. 

 
 
 
 
 
Úvod > Blog > Prvé topánky pre dieťa - na čo si musíte dať pozor
 
 
 

Prvé topánky pre dieťa - na čo si musíte dať pozor

Rovnaká zásada platí nohy Vášho dieťaťa ako i na zuby - starať sa o ne správne od začiatku a predídete neskorším problémom v živote.


"Odhaduje sa, že človek prejde 115.000 míľ (približne 185 tis kilometrov) v živote - to je 8 -10 tisíc krokov za deň. „ A 90 percent detí má problémy s nohami, ale máte len mať jeden pár nôh, takže sa o ne starajte od prvého dňa, " hovorí Dr Charlotte Hawkins, špecialista na detské nohy, ich vývoj a poruchy so sídlom v Londýne.


 

Ako sa rozvíjajú nohy vášho dieťaťa

Pri narodení má vaše dieťa iba 22 z plných 26 kostí v nohách a zostávajúce sa pomaly vyvíjajú počas celého detstva, pričom celý proces končí približne v 16 až 18 rokoch života. Prvých niekoľko rokov je veľmi dôležitých, pretože kosti na nohách Vášho dieťaťa sú tvorené z mäkkej, poddajnej chrupavky. "Noha dieťaťa obsahuje viac mäsa a chrupavky, ako skutočné kosti, preto je krehkejšia a poddajná," hovorí Dr Hawkins.

 

Starostlivosť o nohy dieťaťa

Je dôležité, aby ste sa ubezpečili, že oblečenie, ponožky, mäkké topánočky a oblečenie na spánok, ktoré dávate dieťatku, sú voľné a netlačia nohy a prsty, ale dávajú im ľahko priestor pre voľný pohyb. Tesné nočné oblečenie môže spôsobiť viacero poškodení detskej nožičky, preto Dr. Hawkins odporúča používať ponožky a nie dupačky alebo polodupačky na noc.

Je tiež dôležité kontrolovať nohy Vášho bábätka či batoľaťa pravidelne, či na nich nie sú neviditeľné poškodenia, ako napr. pľuzgiere. A uistite sa, že nohy vášho dieťaťa sú čisté a suché za všetkých okolností. "Detská noha sa potí dvakrát viac ako noha dospelého, preto používajte iba ponožky a topánky vyrobené z priedušného, savého materiálu," hovorí Dr Hawkins.

V skutočnosti, je to dobrý nápad, aby nejaký čas každý deň bolo vaše dieťatko bosé, takže môže precvičovať svoje nohy a prsty. Urobte hru z toho, šteklite svojho dieťaťa na nohách, aby ste ho povzbudili ohnúť a roztiahnuť svaly na nohách.

 

Chôdza a prvé topánky

Dieťa, ktoré práve začalo chodiť prejde až 176 krokov za minútu! Odborníci hovoria, že čím dlhšie dieťa chodí bez topánok, tým lepšie, pretože to umožní jeho nohám sa prirodzene vyvíjať. Iste, keď sa vaše batoľa začne učiť chodiť doma, nechajte ho chodiť bosé, ak je podlaha čistá a bezpečná, pretože to umožňuje rozvíjať nohy a posilňovať bez obmedzenia.

Akonáhle vaše dieťa urobí pár krokov s istotou a môže začať chodiť vonku, po nerovnom povrchu, chráňte nohy prvými topánky z pružných, ľahkých a prírodných materiálov, ako je mäkká koža, s pružnou podrážkou a protišmykovou úpravou.

Topánky pre deti sa majú kontrolovať každých šesť až osem týždňov, keďže detské nohy priemerne narastú o dve plné veľkosti ročne, až do veku štyroch či piatich rokov. Nechajte priestor minimálne 1,8 cm medzi koncom najdlhšieho prsta vášho dieťaťa a koncom jeho topánky.
Detské nohy rastú rýchlejšie na jar a v lete a niekedy v zime takmer vôbec.

V našom e-shope môžete zakúpiť topánky, ktoré spĺňajú odporúčania odborníkov, značky Starchild alebo Liliputi.

Starchild Topánočky sú určené pre detičky či už na plazenie, štvornožkovanie, odrážanie alebo chôdzu. Sú vyrobené s veľmi mäkkej kvalitnej kože. Mäkký kožený zvršok nie je obmedzujúci a umožňuje nožičkám Vášho dieťatka sa aj naďalej rozvíjať prirodzene. Na výber máte z rôznych veľkostí:

 

Veľkosti Baby:

Small (0-6 mesiacov) - vnútorná dĺžka 11 cm (veľkosť 17-18)
Medium (6-12 mesiacov) - vnútorná dĺžka 12,4 cm (veľkosť 19-20)
Large (12-18 mesiacov) - vnútorná dĺžka 14,2 cm (veľkosť 20-22)
X Large (18-24 mesiacov) - vnútorná dĺžka 15,5 cm (veľkosť 22-23)

 

Kids vekosti:

Child X Small (2-3 roky) - vnútorná dĺžka 16,5 cm (veľkosť 24-25)
Child Small (3-4 roky) - vnútorná dĺžka 17,50 cm (veľkosť 25-26)
Child Medium (4-5 rokov) - vnútorná dĺžka 18,5 cm (veľkosť 27-28)

V topánkach, sandálach, čižmičkách od Liliputi sa tiež dieťa naučí chodiť tak, že používa svoje prsty na nohe a svaly chodidla, čo v topánkach s pevnou podrážkou nedokáže. Sú vhodné ako vychádzková aj ako domáca obuv, alebo ako prezúvky do škôlky či do jaslí. Ideálne ako prvé topánky pre zvládnutie prvých krôčkov.

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia