Jozef Karika – majster knižného strachu a napätia

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Otváracie hodiny: Po - Pia: 10:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00. 

 
 
 
 
 
Úvod > Blog > Jozef Karika – majster knižného strachu a napätia
 
 
 

Jozef Karika – majster knižného strachu a napätiaJozef Karika patrí v súčasnosti medzi jedných z najpredávanejších spisovateľov experimentálneho žánru na Slovensku a mnohí ho označujú titulom majstra strachu a napätia. No jeho úspešná literárna cesta sa začala ešte skôr, ako sa zapísal do povedomia fanúšikov slovenskej literatúry svojimi hororovými príbehmi, a takisto neraz prekročila hranice nášho malého Slovenska.

 

 
Po tom, čo Karika vyštudoval históriu a filozofiu, začali čitatelia jeho meno spoznávať už v roku 2001. Odvtedy napísal sedemnásť kníh, ktoré boli publikované nielen v slovenskom a českom jazyku, ale aj v poľštine a angličtine. No knihy nie sú jediný spôsob, akým sa môžeme stretnúť s jeho tvorbou – svojimi článkami a analógiami prispieval do amerických, britských a nemeckých magazínov a takisto sa stále venuje krátkej próze. Jeho poviedky môžete nájsť v slovenskom časopise Fantázia a v literárnom magazíne RAK. 
 
 
 

Horor Trhlinamafiánske príbehymafiánskych príbehov prešiel Karika ku hororovým, no ako sám povedal, snaží sa žánre svojich publikácií obmieňať. Najviac ho baví práve tá rozdielnosť tvorby, pretože tak môže rozširovať svoj záber, kreativitu a výrazové prostriedky, keďže pri každej z tém sú úplne iné.

 
  Román Trhlina, ktorý Karikovi vyšiel v roku 2016, sa tento rok dočkal filmového spracovania s rovnomenným názvom a aktuálne ho môžeme vidieť v slovenských kinách. A kde vlastne vznikla inšpirácia pre tak úspešnú knihu? Po tom, čo Jozef Karika vydal mysteriózny triler Strach, sa mu ozval človek, ktorý mu vyrozprával hrôzostrašný príbeh. Karika tento príbeh zaznamenal, overil, zistil si ďalšie skutočnosti a všetko spracoval do hororu, ktorý sa po troch rokoch dočkal aj vizuálnej podoby. Okrem toho, že kniha je tragická a desivá, poukazuje aj na jednu z najväčších záhad, ktoré na Slovensku máme – miznutie ľudí v pohorí Tribeč.
 
 

Čo odporúča slovenským spisovateľom?

 
Je takou verejnosťou zdieľanou myšlienkou, že spisovatelia na Slovensku narážajú na rôzne bariéry, aby sa stali úspešnými – ako napríklad nedostatočná podpora celkového umenia alebo takmer neexistujúca možnosť uživiť sa výlučne ako autor. Karika však situáciu seba a ostatných autorov nevidí až tak biedne a myslí si, že jediné, čo umelcom zabraňuje dostať do sveta svoje diela, je ich samotné sústredenie sa na fakt, že žijú na Slovensku. To ich brzdí v tom, aby sa výlučne venovali tvorivej práci, ktorá je najpodstatnejším aspektom toho, aby ich kniha alebo iné umelecké diela  vôbec vznikli.
 
 
 
 

Zoznam kníh od Jozefa Kariku2003 – Slovanská magie
2005 – Zóny stínu
2007 – Mágia peňazí
2007 – K. P. M. P. Z.
2009 – Brány meonu
2009 – Liber 767 vel Boeingus: Rough Experiments with Chaos magic
2010 – V tieni mafie
2011 – V tieni mafie 2.: Čas dravcov
2011 – Nepriateľ štátu
2012 – Na smrť
2013 – Na smrť 2.: Bez milosti
2014 – Strach
2015 - Tma
2015 – Čierna hra: Vláda mafie
2016 – Trhlina
2017 – Čierny rok: Vojna mafie
2018 - Priepasť

 
 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia