Zľavový ošiaľ Black Friday

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Otváracie hodiny: Po - Pia: 10:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00.

 
 
 
 
 
Úvod > Blog > Zľavový ošiaľ Black Friday
 
 
 

Zľavový ošiaľ Black Friday


 

Pojem Black Friday sa stal v našich končinách v poslednej dobe pomerne populárny a aj keď v jeho názve stojí, že ide konkrétne o piatok, tento deň sa u obchodníkov až tak striktne nedodržiava a z piatkov sa stávajú niekedy celé víkendy plné zliavvýhodných cien.

Viete však, kde Black Friday pôvodne vznikol? A prečo sa vlastne nazýva „čierny piatok“?

 

 

Tak ako aj mnohé iné sviatky a slávnostné dni, tak aj Black Friday k nám cez veľkú mláku prišiel z Ameriky. Black Friday je neformálne pomenovanie pre piatok, ktorý nasleduje po Dni Vďakyvzdania, keďže tento sviatok sa v USA oslavuje vždy na štvrtý štvrtok v mesiaci november.

 

 

Pre obchodníkov a zákazníkov tento deň štartuje sezónu vianočných nákupov, ktorá je tým najvyťaženejším obdobím v roku. Black Friday nie je síce v Amerike považovaný za oficiálny sviatok, no Kalifornia a niektoré okolité štáty udelili tomuto „dňu po Dni Vďakyvzdania“ štatút prázdnin aspoň pre štátnych zamestnancov. Z toho dôvodu sú mnohé štátne inštitúcie a školy počas Black Friday zavreté. Pre obchodníkov je takéto počínanie výhoda, pretože z klasického víkendu sa stane štvordňový a zvýši to nárast ich tržieb.

 

 

Obchody mávajú v Amerike počas Black Friday upravené otváracie hodiny, takže otvárajú skôr ako obyčajne. Po roku 2011 sa viacerí obchodníci rozhodli potlačiť ich otváracie hodiny do ešte väčších extrémov a otvárajú brány obchodov už o polnoci, niektorí dokonca večer počas Dňa Vďakyvzdania.

 

 

Aký má význam pomenovanie Black Friday?

 

Zatiaľ čo pre obchodníkov a zákazníkov je názov Black Friday čosi pozitívne, jeho pôvod zas až taký príjemný nie je. Po prvý raz bol termín „čierny piatok“ použitý v roku 1966 vo Philadelphii a to rovno policajným zborom. Ako Black Friday označili deň po Dni Vďakyvzdania z toho dôvodu, že sa v piatok vybralo nakupovať až také veľké množstvo ľudí, že doprava úplne skolabovala a upchaté cesty mali za následok nehody a dokonca aj násilie.

 

 

U nás tento deň nie je možno taký populárny ako v Amerike, no už aj naši obchodníci začínajú využívať marketing dňa Black Friday. Nezvykne sa vzťahovať výlučne na posledný novembrový piatok, ale veľakrát sa s týmito špeciálnymi zľavami stretneme aj v inom čase počas roka. A narazíme mnohokrát aj na to, že obchodníci ponúkajú tieto obrovské zľavy svojim zákazníkom aj počas celého týždňa, nie iba jeden deň či víkend.

 

 

 

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia