Videohrami k lepšiemu životu

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Otváracie hodiny: Po - Pia: 10:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00. 

 
 
 
 
 
Úvod > Blog > Videohrami k lepšiemu životu
 
 
 

Videohrami k lepšiemu životu


Ako sme si už za tie roky zvykli, videohry, počítačehracie konzoly získali medzi rodičmi celkom zlú reputáciu. Určite ste už neraz počuli, že nimi mladí a mnohokrát ešte menší strácajú čas, zatiaľ čo by sa mohli venovať produktívnejším veciam.
Pravda je však taká (ako potvrdili aj viaceré vedecké štúdie), že hranie videohier je dobré a má zdravý vplyv ako na mozog, tak aj na telo.

 


 


 

 
Hranie videohier priamo ovplyvňuje oblasti mozgu zodpovedné za pamäť, priestorovú orientáciu, organizáciu informácií a jemnú motoriku. Štúdiá takisto zistili, že rovnako ako cvičenie, hranie videohier aspoň 30 minút denne môže zlepšiť život vás alebo vašich detí.
Samozrejme, že pri hlave to nekončí. Možno ste skeptickí voči tvrdeniu, že videohry môžu mať priaznivý vplyv aj na telo, no odhoďte všetky predsudky. Za posledné roky sa medzi vývojármi stali populárne hry zamerané na pohyb – ako napríklad tanečné alebo fitness videohry.
 
 
 
  Tieto hry, tzv. ‚exergames‘, ponúkajú veľmi jednoduchý spôsob, ako sa „dostať do telocvične“ bez toho, aby ste do nej museli skutočne ísť. Dostanú do pohybu nielen vás, ale aj vaše deti, zlepšujú vám flexibilitu kĺbov, koordináciu i rovnováhu.
Mnohé z týchto hier moniturujú váš pokrok alebo sa dajú hrať v multiplayer móde, takže ak potrebujete nájsť tú správnu motiváciu, môžete si zahrať proti kamarátom či ostatným členom rodiny, alebo sa jednoducho pokúste poraziť svoje vlastné skóre.
 
 
 

Videohry pre každú vekovú kategóriu

 
Keďže videohry sú univerzálne, nikdy nie je príliš neskoro alebo príliš priskoro na to, aby ich vaše deti začali hrať. Možno je však lepšie zvážiť, aby ste im hry predstavili práve vy, pretože aspoň tak budete môcť dozrieť na to, či si vyberajú hry pre ich vekovú kategóriu.
Samozrejme, že nie všetky videohry sú o násilí, ako si mnohí ľudia stále myslia. V obchodoch a virtuálnych knižniciach nájdete takisto také, ktorých podstatou je aj niečo iné ako ničiť a zabíjať – a možno vás prekvapí to, že ich je naozaj veľmi veľa.
 
 
 
  Občas je ťažké zmieriť sa s tým, že vaše ratolesti sú deti digitálneho veku, no preto jednou z najlepších hier, po ktorej by ste mali siahnuť, je Minecraft (veková kategória 4 – 8 rokov). Okrem toho, že je neuveriteľné všestranná, učí deti aj základným konceptom programovania.
Mnohé videohry sa okrem rozvíjania detského priestorového myslenia snažia povzbudiť v nich túžbu učiť sa – ako napríklad historické hry, ktoré sú založené na reálnych udalostiach z dejín. To neraz v detskej mysli vyvolá otázky a zvýši to ich záujem, ktorý možno škola za normálnych okolností nikdy nedosiahne.
 
 


Pravdou je, že ak chcete kráčať s dobou a chcete svojim deťom ukázať, že sa môžu učiť aj zábavnou, modernou formou, možno je na čase, aby ste si prelistovali virtuálnu knižnicu s videohrami
 
Vybrať si Playstation, Xbox alebo Nintendo?
To, pre ktorú značku hracej konzoly sa rozhodnete, je viac-menej iba na vás. Je pravda, že za posledné roky sa PlaystationXbox pretekali v prvenstve, no zaostávajúce Nintendo sa dostalo do popredia vydaním verzie Nintendo Switch, takže ich závod sa stal naozaj tesným.
Cenovo, graficky aj funkciami sa všetky tri pohybujú na približne rovnakej hladine, no ak váhate, možno by bolo dobré otestovať si ich v obchodoch, prípadne porovnať, na ktoré ovládanie reagujete intuitívnejšie. Pri výbere vám a vašim deťom takisto môžu pomôcť videohry, ktoré máte záujem zakúpiť, pretože niektoré z nich sú vyrábané výlučne iba pre jednu značku hracej konzoly.
 


 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia