Hračky pre dievčatá nie sú iba pre dievčatá

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Otváracie hodiny: Po - Pia: 10:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00. 

 
 
 
 
 
Úvod > Blog > Hračky pre dievčatá nie sú iba pre dievčatá
 
 
 

Hračky pre dievčatá nie sú iba pre dievčatá

 

V dnešnej dobe žijeme vo svete, kde čoraz viac ľudí začína veriť myšlienke, že každá hračka by mala byť považovaná za unisex. Bábiky dokážu nielen dievčatá, ale aj chlapcov naučiť empatii a tomu, aké je to starať sa o druhú ľudskú bytosť, a Lego takisto nie je čisto chlapčenská záležitosť. Veď dievčatá si pri hraní s malými dielikmi rovnako zlepšia jemnú motoriku a priestorové videnie hračiek.  Moderný obchodný trh prichádza s čoraz väčším množstvom unisex hračiek, ktorých farba je ladená do neutrálnych odtieňov, aby takéto hračky mohli rodičia s názorom „ružová je len pre dievčatá a modrá iba pre chlapcov“ pokojne predýchať. No viete, že deti ružovú a modrú farbu nerozdeľujú na dievčenskú a chlapčenskú, pokiaľ ich to nenaučia dospelí?

 

Vašim deťom je pravdepodobne jedno, s čím sa hrajú – ak sa im hračka páči a príde im cool, zahrajú sa naozaj s čímkoľvek. Ale ak hľadáte niečo pre malé princezné a princov, umelcov a umelkyne, budúce maminky aj ocinkov, pokojne čítajte ďalej. 

 

Hračky, ktoré učia empatii

Hra na mamu a otca je asi tou najzákladnejšou detskou hrou, s ktorou tí najmenší začínajú, a takisto patrí medzi tie najdôležitejšie – najmä v dnešnej dobe, kedy psychológovia veria, že empatia je ohrozenou vlastnosťou 21. storočia. Je dokázané, že z empatie vychádza odvaha, pretože práve empatia vedie deti k tomu, aby sa zastávali svojich rovesníkov a bojovali proti nespravodlivosti. Empatickí ľudia majú silnejšie medziľudské vzťahy, radi spolupracujú,  prejavujú súcit, ponúkajú podporu a sú tímovými hráčmi. Riešia problémy s ostatnými a delia sa o svoje vedomosti a poznatky s okolím. Nemal by byť toto presne ten typ človeka, ktorého sa snažíte z vašich detí vychovať?

Hranie s bábikami však neučí iba to, aby boli deti empatické. Staranie sa o druhého „mini človeka“ pomôže deťom stať sa zodpovednými a samostatnými, pretože si uvedomia, čo všetko takáto starostlivosť obnáša. A ak si vaši drobci k hraniu s bábikami prizvú aj svojich kamarátov, o to lepšie! Sú tak nútení komunikovať o chode domácnosti s priateľmi, ktorí možno prichádzajú z iného domáceho prostredia ako oni. Rozprávajú sa, spoločne „riešia“ záležitosti ich starostlivosti o bábiku a snažia sa pozerať na svet pohľadom svojich rovesníkov.

 

Hračky, ktoré budujú fantáziu

Jeden slávny vedec raz povedal, že „fantázia je dôležitejšia ako vedomosti“. A je to pravda, pretože bez fantázie by náš svet nikdy nemal vizionárov, ktorí prichádzajú s novými a užitočnými vecami, aby z našej planéty urobili lepšie miesto.

Budovanie predstavivosti začína už v skorom ranom veku medzi stenami detskej izby. Pokiaľ sa snažíte vybrať hračky, ktoré roznietia v deťoch fantáziu, dbajte na to, aby bola pri hračke viac ako len jedna možnosť, ako sa s ňou deti môžu hrať. Veď čo je zábavné na tom, keď si z Lega môžete poskladať iba jedno konkrétne vozidlo alebo keď má autíčko na ovládanie pár jednoduchých funkcií? Hračky podporujúce rozvíjanie fantázie by mali viesť deti k tomu, aby spolupracovali a komunikovali, aby každá hra bola vždy o niečom inom, o niečom novom, nech môžu otestovať nekonečné možnosti. Bábikyplyšové hračky sú, samozrejme, veľmi dobrým spôsobom, ako budovať predstavivosť (posedenie pri čajíku v kruhu všetkých najbližších plyšákov nie je iba výmyslom hollywoodskych scenáristov), no hračkárstva ponúkajú napríklad aj mini kuchynky, reštaurácie a obchody, ktoré sa stanú večnou zábavou tých najmenších, ovládanou len a len limitmi ich predstavivosti.

 

Deti sa veľmi rady hrajú na niekoho iného. Nezáleží na tom, či chcú byť princezné a princovia, piráti a pirátky, rôzne povolania či jednoducho predstierajú, že sú niekým z ich každodenných hrdinov (áno, tým myslíme ich rodičov). Snažia sa vymýšľať scény a čo najdôveryhodnejšie ich zahrať, v čom im môžu pomôcť aj kostýmy a rekvizity. Je iba na vás, či im nejaké kúpite v obchode alebo ich vyrobíte spoločne.

 

Hračky, ktoré podporujú sebavyjadrenie

Hračky, ktoré sú postavené na prirodzenej tvorivosti detí, by mali byť rovnako dôležité ako tie, ktoré ich učia čítať a rozumieť matematike a vede. Pri vytváraní umenia si deti nielen zlepšujú jemnú motoriku, no takisto sa učia vyjadriť svoje emócie a myšlienky, zdieľajú vlastné názory s okolitým svetom a tak dokážu ukázať svoju osobnosť.

Pripravte sa na vystrájanie malých umelcov tým, že uvoľníte miesto na chladničke na ich veľkolepé výtvory. Podporujte ich a dovoľte im zistiť, čo ich baví najviac – či už je to modelovanie, kreslenie, šitie, alebo vyrábanie vecí, ktoré využijete aj doma. Hra na hudobných nástrojoch možno nepoteší vašich susedov, no vy v prvom rade musíte myslieť na rozvíjanie talentu svojich detí.

Nikdy nemôžete vedieť, či tieto činnosti navždy zostanú ako ich koníčky, alebo naberú vážnejší smer.

 

 

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia