Autosedačky pre všetky dôležité momenty rastu vašich detí

 
 
 

Kontaktujte nás: +421 909 21 83 95, +421 903 80 81 89  (Po - Pia: 9:30 - 17:00)

e-mail: objednavky@market24.sk , Otváracie hodiny: Po - Pia: 10:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00.

 
 
 
 
 
Úvod > Blog > Autosedačky pre všetky dôležité momenty rastu vašich detí
 
 
 

Autosedačky pre všetky dôležité momenty rastu vašich detí


 

 Autosedačky sú neodmysliteľnou súčasťou základnej výbavy pre každé dieťa. A ako dobrý a starostlivý rodič, aj vy určite chcete pre svoje ratolesti len to najlepšie. Ako však vybrať autosedačku, ktorá je kvalitná, bezpečná a pohodlná zároveň, a ešte k tomu všetkému aj skvelo vyzerá?

 

 

 

Čo je pri kúpe autosedačky najdôležitejšie?

 

Najzákladnejšou a najdôležitejšou vlastnosťou autosedačky je jej bezpečnosť, pretože správne autosedačky zachraňujú životy. V obchodoch sa aktuálne stretnete s autosedačkami s dvomi európskymi normami, pričom norma ECE R129 (alebo inak známejšia pod názvom i-Size) je novšia a postupne nahrádza autosedačky so staršou normou ECE R44.

 

 

Najpodstatnejším rozdielom v týchto dvoch normách je to, že pri staršej sú autosedačky odstupňované podľa hmotnosti, v tej novšej zase podľa výšky. K zavedeniu novej normy i-Size viedli crash testy, vďaka ktorým sú autosedačky s týmto označením ešte bezpečnejšie a chránia deti pri autonehodách z viacerých smerov.

 

 

 

 

Pri využívaní autosedačiek však nezabudnite na tieto bezpečnostné pravidlá:

- používanie autosedačky alebo podsedáku je povinné do výšky 150 centimetrov

- dieťa musí byť pripútané v autosedačke v protismere jazdy do 15 mesiacov (podľa novej normy i-Size)

- je dôležité dbať na to, aby bolo sedadlo prispôsobené výške dieťaťa, takže hlava nesmie byť položená vyššie ako opierka

 

 

Kategória 0-13 kg

 

Detské autosedačky v kategórii 0-13 kg (skupiny 0 a 0+) sú určené pre tie najmenšie detičky od ich narodenia až po váhový limit a v obchodoch sa môžete stretnúť aj s pomenovaním vajíčko. Tieto autosedačky sú ľahké a pohodlné a mnohokrát bývajú súčasťou kočíkového setu, takže pomocou adaptérov sa dajú nakliknúť na konštrukciu kočíka a spĺňajú tak dvojakú funkciu – funkciu autosedačky a vaničky na kočík. Autosedačky v kategórii 0-13 kg nemajú v sebe zabudovaný Isofix, dá sa však zakúpiť samostatne pre tento typ.

Je dôležité, aby sa hmotnostné obmedzenie pri autosedačkách dodržiavalo, pretože presiahnutie môže viesť k úrazu.

 

 

Kategória 0-18 kg

 

Detské autosedačky v kategórii 0-18 kg (skupiny 0 a 1) sa dajú takisto využívať od narodenia, no ich pridanou hodnotou je to, že sa dajú využiť do vyššej hmotnosti. Kedy je však najlepšie prejsť zo skupiny 0 do skupiny 1? Keď sa vaše dieťatko naučí sedieť bez opory, môžete prejsť do druhej skupiny, pričom autosedačku je možné využívať dovtedy, dokým hlava vášho dieťaťa nezačne prerastať cez horný okraj.

 

 

 

Kategória 0-25 kg

 

Detské autosedačky v kategórii 0-25 kg (skupiny 0, 1 a 2) sa dajú rovnako využívať od narodenia a sú prispôsobené tak, že rastú s vaším drobcom približne do 5 rokov. Súčasťou autosedačiek z tejto kategórie sú vložky pre novorodencov, ktoré slúžia na ich pohodlnú prepravu, a neskôr sa dajú bez problémov vybrať, keď vaše dieťatko podrastie. Autosedačky sú vybavené opierkou hlavy, bezpečnostnými pásmi a sú nastaviteľné do niekoľkých polôh, takže pri dlhých cestách si môže vaše dieťa spraviť pohodlie.

 

 

Kategória 9-36 kg

 

Detské autosedačky v kategórii 9-36 kg (skupiny 1, 2 a 3) sú určené pre deti približne od 9 mesiacov do 12 rokov, takže plnia svoju funkciu až do momentu, kedy autosedačku vaše dieťa už nebude potrebovať. Autosedačky z tejto kategórie sú konvertibilné a veľmi dobre sa prispôsobujú rastu vašich drobcov. Do 18 kg dieťa pripútavajte pásmi na autosedačke, neskôr už môžete na to využiť bezpečnostné pásy auta. Chrbtovú opierku autosedačky je možné po určitom veku pre väčšie pohodlie odmontovať a spodná časť vám tak poslúži ako podsedák.

 

 

 

Kategória i-Size do 105 cm

 

Detské autosedačky v tejto kategórii sú vyrobené na základe novej európskej normy, v ktorej je potrebné orientovať sa výškou vášho drobca. Sú určené pre deti od narodenia až do výšky 105 cm, čo je približne do 4 rokov. Výhodou týchto autosedačiek je to, že sú automaticky vybavené systémom Isofix, takže k nim nemusíte dokupovať samostatnú základňu. Upozorňujeme však, že ak máte staršie auto bez Isofixu, autosedačky i-Size do nich nie je možné umiestniť.

 

 

Ďalšie váhové kategórie

Detské autosedačky ešte rozdeľujeme do troch kategórií, ktoré sa od seba líšia v hmotnostnom rozmedzí.

 

Kategória 9-18 kg

 

Autosedačky v kategórii 9-18 kg (skupina 1) sú určené pre deti od 9 mesiacov do 4 rokov a do auta sa umiestňujú v smere jazdy. Sú vybavené polohovacou opierkou hlavy a väčšina modelov má možnosť nastavenia do viacerých polôh. V aute je dieťatko potrebné pripútať ešte pásmi autosedačky.

 

 

 

 Kategória 9-25 kgKategória 15-36 kg

 

Autosedačky v kategórii 9-25 kg (skupiny 1 a 2) sú takisto určené pre deti od 9 mesiacov, no vaši drobci ich môžu využívať až do 5 rokov.

Autosedačky v kategórii 15-36 kg (skupiny 2 a 3) sú určené pre deti približne od 4 rokov až do momentu, kým nepresiahne 150 cm alebo 36 kg, takže s vašimi deťmi vydržia až do chvíle, dokým nebudú môcť v aute jazdiť bez potreby využívania autosedačky.

 

 

 

Pri kúpe detskej autosedačky odporúčame pozrieť sa po overených a kvalitných značkách, ktoré sa dlhoročne venujú výrobe bezpečných autosedačiek, ako napríklad Casualplay, Play, Britax Römer, Avionaut, Besafe, Joie, Nuna, Kinderkraft, Maxi-Cosi, Nania, Chicco, Cam či Mima.

 

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia